Wiele razy można usłyszeć słowo blockchain w towarzystwie systemów bezpieczeństwa i łańcuchów dostaw. Już w tym roku zwycięska praca w konkursie na stanowisko organizowanym w Stanach Zjednoczonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej rzuciła nowe światło na oba te zagadnienia.
Chcąc dotrzymać tempa coraz bardziej technologicznej linii walki na współczesnych wojnach, Ministerstwo Obrony USA stale poszukuje metod wprowadzania innowacji w zakresie procesów produkcyjnych oraz łańcuchów dostaw uzbrojenia i infrastruktury dla Sił Powietrznych i Marynarki Piechoty Morskiej USA.
Podczas Olimpiady Zaawansowanej Technologii Produkcyjnej, która odbyła się tego roku, w dniach 20-23 października, szukano możliwości pozyskania dotychczasowych wykonawców projektów DoD, specjalistów ds. rozwoju technologii i środowiska akademickiego w celu pozyskania nowych materiałów, a w szczególności materiałów do druku 3D produkcji i dostawy ważnych części w militarnym łańcuchu produkcyjnym.
SIMBA Chain, irlandzka platforma usługowa stworzona przez uniwersytety Notre Dame i ITAMCO, została uhonorowana w pierwszej kolejności i nagrodą w wysokości 100 000 USD za uczestnictwo w jednym z największych wyzwań technicznych ustalonych podczas olimpiady DoD.
DoD opracowało dla potrzeb tego wyzwania projekt scenariusza gry wojennej polegający na oblężeniu jednej z fikcyjnych wysp. Do zadań uczestników należało wdrożenie procesu produkcji dodatków do żywności (druk trójwymiarowy metali, tworzyw sztucznych i elementów kompozytowych na żądanie) oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej i dostawczej dla rozmieszczonych na froncie jednostek wojennych i personelu paramilitarnego na pierwszej linii frontu. Jak wyjaśnia Joel Neidig, dyrektor naczelny SIMBA Chain:
„Mieliśmy […] pięć dni na skonstruowanie całego rozwiązania do gier sieciowych, aby dostarczyć na front bojowy części kluczowe, utrzymać działające szpitale polowe i infrastrukturę, takie jak pasy startowe w stanie niezmienionym. Inne było nasze podejście do tego, jak poradziliśmy sobie zarówno z fizyczną sytuacją walczących na wojnie, jak i z zagrożeniem cybernetycznym, które odgrywa coraz większą uwagę we współczesnych operacjach wojennych”.
SIMBA pokonała innych uczestników, takich jak Boeinga, który zajął trzecie miejsca, i Stratasysa, który zajął drugie miejsce, dzięki wykorzystaniu blockchainu do zapewnienia bezpiecznych sieci, które stanowiły cyber-wytrzymałą na zakłócenia komunikację między laboratoriami produkcji w całym łańcuchu zaopatrzeniowym.
Olimpiada DoD nie stanowi oczywiście zwykłego wyznania gier wojennych, które kończy się na utworzeniu fikcyjnej wyspy. Siły Powietrzne starają się zmienić udane przedsięwzięcia w rzeczywistość, a blockchain w wykonaniu firmy SIMBA współpracuje z wieloma frakcjami DoD, w tym z Siłami Powietrznymi i Marynarą Wojenną. Firma utrzymuje, że ma duże nadzieje, iż blockchain SIMBA, a w szczególności SIMBA Chain, stanie się wkrótce integralnym elementem wyposażenia strategicznego amerykańskich armii”